آثار باستانی ثبت شده در یونسکو

زیگورات چغازنبیل، شوش
چُغازَنبیل در ۱۹ اردیبهشت‌ ۱۳۵۸ از نخستین آثار ایرانی بود که در فهرست یونسکو به ثبت رسید. در این محل عبادتگاه های باستانی زیادی وجود دارد که در حدود ۱۲۵۰ پیش از میلاد در زمان ایلامی ها ساخته شده ‌است. این بنای تاریخی در ۴۵ کیلومتری جنوب شهر شوش در نزدیکی‌ منطقه باستانی هفت‌تپه است، ۱۰۵ متر طول و عرض و ۵۲ متر ارتفاع دارد و از آجر درست شده است.

 

 

 

تخت جمشید، مرودشت

معروفترین اثر باستانی ایرانی ثبت شده در لیست یونسکو است، این بنا در دوران زمامداری داریوش بزرگ، خشایارشا و اردشیر اول ساخته شد و در حدود ۵۰ سال در آن مراسم آئینی و جشن‌ها به ویژه نوروز برگزار می شد. این بنا که قدیمی ترین بخش آن به ۵۱۸ سال پیش از میلاد بر می گردد در ۱۰ کیلومتری شمال مرودشت و در ۵۷ کیلومتری شیراز قرار دارد.

 

 

 

میدان نقش جهان، اصفهان
در این محل در دوره شاه عباس و پادشاهان پس از او چوگان، رژه‌ارتش و نمایش‌های مختلف برگزار می شد.

 

 

تخت سلیمان، تکاب

تخت سلیمان در سال ۱۳۸۲ در فهرست یونسکو قرار گرفت. در این محل در دوره های مختلف مادها، هخامنشیان، اشکانیان، ساسانیان و مغولان زندگی می کردند و در آن بناهایی مثل چهار طاق آتشکده و سازه‌های آئینی نیایشگاه آناهیتا، کاخ‌های دوران ساسانی و ساختمان‌های مربوط به ایلخانی قرار دارد.

 

 

پاسارگاد، سعادت شهر

پاسارگاد در تیر ۱۳۸۳ به‌عنوان پنجمین مجموعه ایرانی در فهرست آثار میراث جهانی ثبت شد باستانی برجای‌ مانده از دوران پاسارگاد مجموعه‌ای از سازه‌های هخامنشی است که در شهرستان پاسارگاد در استان فارس قرار دارد، در این محل آثار تاریخی زیادی مثل آرامگاه کوروش بزرگ، باغ پادشاهی پاسارگاد، کاخ دروازه، پل، کاخ بار عام، کاخ اختصاصی، دو کوشک، آب‌نماهای باغ شاهی، آرامگاه کمبوجیه، استحکامات دفاعی تل تخت، کاروانسرای مظفری، محوطه مقدس و تنگه بلاغی وجود دارد.

 

 

ارگ بم، کرمان

ارگ بم بزرگترین بنای خشتی جهان است که در نزدیکی شهر بم در استان کرمان قرار دارد. این ارگ در قرن پنجم پیش از میلاد ساخته شد و در مسیر جاده ابریشم قرار دارد. در زلزله سال ۱۳۸۲ در زلزله به کلی نابود شد، پس از آن در لیست میراث یونسکو به ثبت رسید و روند بازسازی آن در حال انجام است.

 

 

 

گنبد سلطانیه، زنجان

گنبد سلطانیه در بین سال های ۱۳۰۲ تا ۱۳۱۲ در پنج فرسخی سمت شرقی شهر زنجان در داخل باروی شهر قدیم سلطانیه ساخته شده است. مسجدی هشت ضلعی و بسیار زیبا است که از نظر معماری و تزیین و بزرگی در دنیا مشهور است و در تیر ۱۳۸۴ در لیست یونسکو ثبت شد. گنبد آن سومین گنبد یزرگ جهان است و هشت مناره دارد.

 

 

بیستون، کرمانشاه

در تیرماه ۱۳۸۵ مجموعه‌ تاریخی بیستون به جمع آثار ایران در فهرست میراث جهانی اضافه شد. سنگ ‌نوشته بیستون بزرگترین سنگ‌ نوشته جهان، نخستین متن شناخته شده ایرانی و از آثار دودمان هخامنشیان است که در شهرستان هرسین در سی کیلومتری شهر کرمانشاه بر دامنه کوه بیستون قرار دارد.

 

 

قره کلیسا، ماکو

قره کلیسا که در تیرماه ۱۳۸۷‌ در یونسکو به ثبت رسید در جنوب ماکو و ۲۰ کیلومتری شمال شرقی چالدران قرار گرفته است. مجموعه قره کلیسا، شامل سه کلیسای اصلی با نام‌های قره کلیسا یا سنت تادئوس، سنت استپانوس و زور زور است.

 

 

سازه های آبی، شوشتر

اثر از این سازه ها در سال ۱۳۸۸ در لیست یونسکو قرار گرفت. سازه‌های آبی شوشتر در دوران ساسانیان به‌عنوان محرک آسیاب‌های صنعتی درست شد. در این مجموعه بزرگ، ساختمان آسیاب‌ها، آبشارها، کانال‌ها و تونل‌های عظیم هدایت آب و سیکا که محلی جهت استراحت و تفریح است قابل توجه و جالب هستند.

 

 

بازار تبریز، تبریز

بازار تبریز از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین بازارهای سرپوشیده در ایران و آسیا است که در سال ۱۳۸۹ در یونسکو ثبت شد. مساحت این بازار حدود یک کیلومتر مربع است و بزرگ‌ترین بازار سرپوشیده جهان می باشد. هسته مرکزی شهر تبریز در داخل یک چهارضلعی قرار گرفته و بازار تبریز در مرکز این چهارضلعی واقع شده‌است.

 

 

بقعه شیخ صفی الدین، اردبیل

آرامگاه شیخ صفی‌الدین اردبیلی یکی از مکان‌های تاریخی شهر اردبیل در شمال غربی ایران است که در سال ۱۳۸۹ به ثبت یونسکو رسید. این بقعه شامل ده‌ها اثر هنری متنوع مثل کاشی کاری معرق و مقرنس و گچ‌بری کتیبه‌های زیبا و نفیس و خط خطاطان بزرگ دوره صفوی است.

 

 

۹باغ ایرانی

مجموعه نه باغ ایرانی به ترتیب شامل باغ ایرانی پاسارگاد در پاسارگاد، باغ ارم در شیراز، باغ چهلستون در اصفهان، باغ فین در کاشان، باغ عباس‌آباد در مازندران، باغ شازده در کرمان، باغ دولت‌آباد در یزد، باغ پهلوان‌پور در مهریز و باغ اکبریه در بیرجند می باشند.

 

 

گنبد قابوس، گنبد

گنبد قابوس مرکز شهرستان گنبد کاووس در استان گلستان ایران است که به داشتن یکی از بلندترین برج‌های آجری دنیا معروف است. این برج در قرن یازدهم میلادی ساخته شده از نظر شیوه‌ ساخت و معماری در نوع خود بی‌نظیر است.

 

 

مسجد جامع اصفهان

در مسجد جامع اصفهان سبک‌های مختلف هنر معماری دوره های مختلف تاریخ و تمدن ایران را شاهد هستید. به نظر می‌آید ساخت مسجد جامع به قرون اولیه هجری و در زمان عباسیان برمی گردد.

 

 

کاخ گلستان، تهران

کاخ گلستان تهران با قدمت ۴۵۰ سال از کاخ های دوره زندیه و قاجار است و در سال ۱۳۹۲ در لیست یونسکو قرار گرفت.

 

 

شهر سوخته، سیستان بلوچستان

شهر سوخته در ۵۶ کیلومتری زابل و در حاشیه جاده زابل-زاهدان در شرق ایران در استان سیستان و بلوچستان قرار دارد و در سال ۱۳۹۳ در لیست یونسکو ثبت شده است.

 

 

چشم‌انداز فرهنگی میمند

میمند روستایی صخره ای در دهستان میمند در استان کرمان است که در سال ۱۳۹۳ در لیست یونسکو ثبت شد کوچ نشینانی که از راه کشاورزی و دامداری امرار معاش می کنند در فصل تابستان و زمستان کوچ های فصلی انجام می دهند.

 

 

محوطه باستانی شوش

شهر باستانی شوش در استان خوزستان قرار دارد و یکی از قدیمی ترین سکونت گاه های شناخته شده در جهان است. این اثر در سال ۱۳۹۴ در لیست یونسکو قرار گرفته است.

 

 

قنات‌های ایران

قنات های ایرانی که به تازگی در لیست یونسکو قرار گرفته اند شامل قنات های قصبه گناباد، قنات بلده فردوس، قناتهای حسن‌آباد مهریز و زارچ یزد، قنات ابراهیم‌آباد اراک، قنات مزد آباد میمه و قنات وزوان در بخش میمه اصفهان، قنات دوطبقه اردستان، قنات جوپار، قنات اکبرآباد و قنات قاسم‌آباد بروات در کرمان می باشد.

 

 

دشت لوت

دشت لوت در جنوب شرقی ایران قرار دارد . بین ماه های ژوئن تا اکتبر بادهای شدیدی در این ناحیه می وزد که باعث ایجاد فرسایش های بسیاری می شود. از ویژگی های منحصربفرد این بیابان شامل گرمترین نقطه جهان بودن با دمای 70.7 درجه سیلسیوس، داشتن بلندترین کلوت های جهان، داشتن طولانی ترین کلوت های جهان، داشتن بلندترین تپه های ماسه ای جهان می باشد.

 

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت برای گام رویایی تو محفوظ می‌باشد. قوانین و مقررات
طراحی سایت و توسعه نماگشت